Kurumsal Sosyal Sorumluluk HakkındaKuruluşumuzla birlikte eğitimine destek verdiğimiz çocukları ziyaret etmek amacıyla ülkemizin her köşesini dolaşmaya başladık. Anadolu’ya her çıkışımızda çocukların eğitimlerini engelleyen çevresel şartları yerinde inceleyerek çözüm arayışına girdik. O yıllarda İstanbul’da organize olup, Anadolu’ya hizmet götürmek; bizim için anlamlı bir heyecan oldu. Projelerimizin hikayesi Güneydoğu’da yaşayan çocuklarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için İstanbul’da bir defile düzenlememizle başladı. Defileden elde ettiğimiz gelirle eğitimine destek verdiğimiz çocuklarımızın botlarını Engelliler Derneği'nin Diyarbakır şubesindeki engellilere, önlük ve yakalıklarını da Batman ÇATOM (Çok Amaçlı Toplum Merkezi) çalışanlarına yaptırdık. Hem o bölgedeki çocukların ihtiyaçlarına cevap verip hem de o bölgeye kazanç sağlayabilmek, üstelik bu kaynağı çok uzak bir bölgede oluşturmak bizim için örnek bir proje denemesi oldu.

Çocuklarımızın eğitim hayatlarını negatif yönde etkileyen tüm faktörleri ortadan kaldırmak isteğiyle yola devam ederken, eğitimine destek verdiğimiz çocuklarımızı ziyarete gittiğimizde köy okulları ile tanıştık. Köy okullarında eğitim gören çocuklarımıza özel ve değerli olduklarını fark ettirmek, daha iyi koşullarda eğitim görme hakları olduğunu hatırlatmak için, köy okullarının onarımını gerçekleştirdiğimiz ”Yaşasın Okulumuz” projesi doğdu. Ardından takip eden 15 projemizde de aynı misyonu yaşatmayı ve sürdürebilir kılmayı hedefledik hep!

Öğretmen lojmanından, çocuklarımızın ağız ve diş sağlığı eğitimlerine, ilk yardım bilgisine ve küresel ısınmaya kadar yaşamla ilgili olan her konuyu paylaşmak üzere 5 milyonu aşkın çocuğumuzla buluştuk.

Projelerimizle çocuklarımızın okuma isteğini arttırmayı ve ailelerin de çocuklarını okumaya teşvik etmelerini amaçlıyoruz. Her projemizde, çocuklarımızla her buluşmamızda hayal kurmalarını, hayalleri için mücadele etmelerini, hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmamalarını anlatıyoruz. Her zaman ulaşabilecekleri bir kurum olarak çocuklarımızla paylaşımlarımıza devam ediyoruz.

İŞLEYİŞİ

Gerçekleştirdiğimiz projelerin en büyük destekçisi ve işbirlikçimiz Milli Eğitim Bakanlığı. Ürettiğimiz projeyi öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı ile paylaşarak yol haritamızı belirliyoruz. Uygun kurumlarla anlaşarak, projelerimizi hayata geçiriyor, kimi zaman projelerimizi yerel yönetimlerin ve halkımızın desteğiyle kampanya boyutuna ulaştırıyoruz.

Projelerimiz onarım odaklı ise çocuklarımız ve öğretmenlerimiz için en iyi koşulları oluşturmayı hedefliyoruz. Projeyi tamamladığımızda da çocuklarımızla tanışmak, onlara özel olduklarını hissettirmek, bağışçılarımızın mutluluğunu paylaşmak için mutlaka eğlenceli aktivitelerin olduğu açılış programları gerçekleştiriyoruz.

Projelerimiz eğitim odaklı ise farklı bir anlatım tarzıyla, görsel destekli uygulamalarla ve oyunlarla kurulmuş bir yaklaşımı tercih ediyoruz. TOÇEV Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu’nun hazırladığı interaktif katılıma dayalı ve eğlenerek öğrenmeyi sağlayan gösterilerimiz, atölye çalışmalarımız, aktivitelerimiz, çizgi filmlerimiz ve kitapçıklarız ile akılda kalıcı izler bırakmayı hedefliyoruz.

Proje uygulama sürecinde geleceğimiz için güzel şeyler inşa etmeye çalışırken fark ettik ki; yüreğini koyan halkımız, gönüllülerimiz, sponsorlarımız ve devletimizle birlikte tek bir yürek olmuşuz. Bizimle yol almanın hazzına varan destekçilerimizle her geçen gün kalabalıklaşan kocaman bir aile olduk; 17 yılda tüm Türkiye’yi kapsadık.

Bir anneye, “Hangi çocuğunuzu daha çok seviyorsunuz?” diye sorduğunuzda hepsini aynı derecede sevdiğini söyler. TOÇEV için projeleri de o denli değerli, çünkü her biri çocuklarımız için özenle seçiliyor ve emekle ilerliyor. Anne sevgisi ve aile sıcaklığını, ilelebet sürdürmek en büyük arzumuz...

NELER KATAR?

“Kurumsal Sosyal Sorumluluk” bir firmanın veya markanın, kendi çalışma alanında ya da sorun olduğunu gözlemlediği başka bir alanda çözümler üretmek amacıyla, uzun soluklu projeler oluşturmasıdır. Bu tip çalışmalarda tespit edilen konuyu araştırma, projenin uygulanmasında seçilecek yöntemlere karar verme konularında Sivil Toplum Kuruluşları belirleyici rol üstlenir.

Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projelerinde dikkat edilecek unsurlar şunlardır:

-Amaç ve içerik doğru olmalı.
-İsmi, logosu ve sloganı olmalı.
-Sürdürülebilir olmalı.
-Ölçülebilir olmalı.
-Sosyal sorumluluk bilincine sahip bir kurum oluşturmak için; kurum sahibinin ya da CEO’sunun ismi ile değil, kurum ismi ile özdeşleştirilmeli.
-Proje, kurum çalışanları tarafından sahiplenilmiş olmalı.
-Kurum ile ilgili görsel materyallerde, internet sitesinde, mailing’lerde proje ile ilgili bilgiler olmalı.
-Proje ortaklarının projenin önüne geçmemesine özen gösterilmeli.
-Sosyal sorumluluğun kuruma pozitif imaj sağlaması adına, yapılan çalışmaların tüketici ile paylaşılması.
-Toplumdaki sorunlar fark edilmeli ve doğru çözümlerle ilerlenmeli.
-Farkındalık oluşturulmalı.
-Büyük kitlelere ulaşılmalı.