Scotch-Brite ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı işbirliği ile 2011 yılında hayata geçirdiğimiz "Temiziz" projemizde, sağlıklı bir yaşam sürmeleri için çocuklarımıza temizliğin önemini anlatıyoruz.


Çocuklarımız için genel bir sorun olan temizlik; anne-babaları, öğretmenleri kısacası tüm büyükleri tarafından sıkça söylenen, ancak çocuklarımız tarafından yasak ya da kural olduğu için uygulanan bir eylem. Biz de sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı eğitim-öğretim anlayışı çerçevesinde temizlik konusunda çocuklarımızda farkındalık oluşturmak adına “Temiz-iz” projesini hayata geçirdik.

TOÇEV Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu'nun sahneye koyduğu, “Bir Dokunuş Yeter” isimli eğlenceli ve interaktif tiyatro oyunumuz ile temizliğin sağlık açısından önemini vurguluyor, çocuklarımızın çevrelerine ve topluma duyarlı bireyler olarak yetişmesini sağlıyoruz. Ayrıca oyunumuzda, çocuklarımıza dünyadaki yerlerinin çok önemli olduğunu ve isterlerse bir çok şeyi değiştirebilecek güce sahip olduklarını anlatıyoruz.

Oyuncularımızla birlikte, dekorumuzun, kostümlerimizin ve ses düzenimizin bulunduğu aracımızla tüm Türkiye’yi gezerek, ilköğretim çağındaki çocuklarımıza, temizliğin neden gerekli olduğunu anlatmaya ve "temiz olmayı" çekici hale getirmeye çalışıyoruz.

Eğitim sonrasında hediye edeceğimiz kitlerle hem çocukların hem de evdeki diğer aile fertlerinin bilgilenmesini planlıyor, projenin sesi olarak kurgulayacağımız internet sitemiz ile de ulaşamadığımız çocukların ve öğretmenlerin projeye katılımını hedefliyoruz.