Hiçbir çocuk ilk izlediği tiyatro oyununu unutmamıştır. Kaç yaşında olursak olalım, ilk tiyatro hikâyemizi az çok hatırlarız. Hayatında ilk kez tiyatro izleyen çocuklarımızın hafızalarında izler bıraktığımızın her zaman farkındayız. Çocuklarımızla birlikte sahnede oynarken, aynı zamanda onlarla hayatı paylaşıyor ve onlara hayatı anlatmaya çalışıyoruz. Belki gelecekte iyi bir tiyatro takipçisi olmalarını, belki hayatın kaosunu çözmeye kavga ile başlamamalarını, belki de sanatın ruhlarına katacağı farklılıkları anlamalarını istiyoruz. Deniz yıldızı misali, kurtulan bir de olur, bin de, milyonlar da...

Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu fikri, TOÇEV'in ilk Güneydoğu Anadolu seyahatinde filizlendi. 1998 yılında Tunceli'deki çocuklarımızın ve gençlerimizin tiyatro izleme isteği hepimizi çok etkilemişti. TOÇEV'in kurucusu ve başkanı Ebru Uygun, bu çocuklarımıza daha çok tiyatro götürmemiz gerektiğinin farkındaydı. Tunceli turnesinde, TOÇEV'in tiyatrocu gönüllülerinden Vural Buldu’nun önderliğinde, Ebru Uygun'un hayalleriyle TOÇEV Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu kuruldu. Turgut Özakman'ın izni ve desteği ile “Karagözün Dönüşü” isimli oyun, genel sanat yönetmenliğini Şemsi İnkaya’nın üstlenişiyle sanat yolculuğuna çıktı. “Karagözün Dönüşü” adlı oyun yaklaşık 2 yıl boyunca hem Anadolu’daki çocuklarımızla buluşuyor, hem de İstanbul’da sahne aldığında elde edilen bilet gelirleri ile Anadolu’daki çocuklarımıza eğitim desteği veriyordu. İki sene sonunda yaklaşık 20.000 çocuğa ulaşılmıştı.

Bir hayalle başlayan tiyatromuz, artık karış karış Anadolu'yu dolaşıyor ve çocuklarımızın eğitim hayatlarına destek sağlıyordu. İkinci oyunumuz Hilal Çelenk'in yazdığı "Elmanın Yarısı" oldu. Bu oyunumuz da hem İstanbul’da oynuyor hem de Anadolu’yu geziyordu. 2005 yılına kadar yaklaşık 30.000 çocuğumuzu tiyatro ile buluşturduk.

Tiyatromuzla bu güne kadar kaç çocuğun hayallerini süslendik, kaç tanesinin umutlarını sevgiyle doldurduk bilinmez ama hiç yılmadan, yorulmadan tüm TOÇEV ekibi gibi Anadolu'nun yollarını dolaşmaya devam ediyoruz. TOÇEV çocuğa ulaşmanın, bir şeyler anlatmanın yolunun onların dünyasında, onlarla oyun oynayarak olabileceğini savunuyor. TOÇEV, birçok projesini halen Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu ile birlikte yürütmektedir.

HAKAN BİLGİN (Yönetim Kurulu Üyesi, TOÇEV Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Yönetmeni)


1967 yılında Samsun'da doğdum. Evliyim ve Derin adında bir oğlum var. Ortaokul dönemimde Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu'nda ilk sahne deneyimini yaşadım. Üniversite yıllarımda da amatör tiyatro çalışmalarım devam etti. 1990 yılında Ortaoyuncular’la profesyonelliğe adım attım. 1990-1996 yılları arasında ‘Güle Güle Godot’, ‘Seyircili Seyir Defteri’, ‘Köhne Bizans Operası’, ‘Üç Kurşunluk Opera’ adlı oyunlarda oynadım. İlk kez 1998-1999 sezonunda ‘Biz Evrimi Çok Sevmiştik’ adlı oyunla katıldığım e.s.e.k tiyatro topluluğunun ‘Üçüncü Türden Yakın İlişkiler’ oyununda da rol aldım. 1999-2000 sezonunda ise Beşiktaş Belediye Tiyatrosu bünyesinde ‘Yaygara’ adlı oyunda oynadım. Daha sonra Ortaoyuncular'la 'Uzun Donlu Kişot' isimli oyunla tekrar biraraya geldim. e.s.e.k tiyatro topluluğuyla '3. Tür', '27 Numara', 'Tanrım Beni Baştan Yarat', 'Kaygan Zemin' ve şu an oynadığımız '3. Tür Başlangıç' oyunu ile tiyatro çalışmalarım devam etti. ‘Yılan Hikayesi’, ‘Aşkım Aşkım’ ile başlayarak, 'Alacakaranlık', 'Baba', 'Efsane’, 'Açık Mutfak' gibi birçok televizyon dizisinde yer aldım. TOÇEV’le 10 sene önce tanıştım ve gönüllü olarak çocuk tiyatrolarında çalışmaya başladım. Şu anda TOÇEV’de profesyonel olarak çalışmaya devam etmekteyim.