Adalet Bakanlığı ve WIF (Worldview Impact Foundation) ile birlikte gerçekleştirdiğimiz “Özgürlüğüm” Projemiz Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yürütülen Sivil Toplum Diyaloğu III Siyasi Kriterler Hibe Fonu tarafından desteklendi.
Projemizi; cezaevlerinde anneleriyle birlikte kalan 0-6 yaş arasındaki çocukların, temel ihtiyaçlarının karşılanması, enerjilerini doğru kullanabilecekleri oyun alanlarının geliştirilmesi ve annelerin çocuklarıyla olan davranış biçimlerinin güçlendirilmesi amacıyla hayata geçirdik.
Her ay uzman psikologlarımızla birlikte düzenli olarak ziyaret ettiğimiz cezaevlerinde; ilk olarak çocuğu ile birlikte kalan annelerin, çocuklarını büyütürken yaşadıkları zorluklarla mücadele etmelerini ve çocuklarıyla doğru iletişim kurmalarını sağlamaya çalıştık. Ayrıca anneleri, kişisel farkındalık, özgüven, öfke yönetimi ve kişisel gelişim konularında da destekledik.
Cezaevinde kalan çocuklar için önemli bir unsur da; cezaevinde görev yapan ceza infaz memurları, psikolog ve sosyal hizmet uzmanları. Bu sebeple cezaevi çalışanları ile yaptığımız çalışmalarla, mahkumlarla yaşadıkları zorluklar konusunda nasıl çözümcül yaklaşımlar üretebileceklerini, maruz kaldıkları stresle nasıl baş edebileceklerini anlatmaya çalıştık.


Anahtar Kelimeler: Cezaevleri, adalet bakanlığı, cezaevlerinde kalan çocuklar, cezaevlerindeki anne ve çocuklar, cezaevlerinde çalışanlarPROJE VERİ SONUÇLARI