Koşu gibi dayanıklılık gerektiren sporlar aracılığıyla Sivil Toplum Kuruluşları ("STK") için kaynak yaratma metodudur.

Bu yöntem ile koşucular ulusal veya uluslararası koşu/triatlon/duatlon/bisiklet/yüzme gibi yarışlara katılmadan önce duyuru ve çağrılarını kendi aile, dost ve tanıdık çevrelerine e-posta aracılığıyla duyururlar. Duyurularında destekledikleri STK'ların projelerine bağış çağrısında bulunurlar. Bağışlar doğrudan doğruya ilgili STK’nın ilgili proje için açılan resmi banka hesabına yapılır.

Dünyada STK’ları desteklemek için başarı ile kullanılan bir kaynak geliştirme metodudur. Amerika’da bir yılda bu sayede toplanan bağış miktarı 1.6 milyar dolardır (2014 verisi). Sadece Londra Maratonu’nda bir koşuda bu yolla toplanan bağış miktarı 50 milyon poundu geçmiş ve 30 bini aşkın kişinin koştuğu bu maratonda koşanların çoğu bir amaç için koşmaktadır.

Türkiye’de bugüne kadar 13.273 gönüllü yürüyerek ya da koşarak arkadaş çevresinden sivil toplum kuruluşları için 14 milyon TL üzerinde bağış topladı. Üstelik en çok bağış toplayanlar 40-50 yaş grubu koşuculardı ve bir çoğu hayatlarında ilk kez böyle bir koşuya katılıyorlardı.

(Kaynak: Adım Adım)Yardımseverlik Koşusu Nasıl Yapılır?


Yardımseverlik Koşusunda, maratona katılan kişi koşarken aynı zamanda fayda sağlamak için bir Sivil Toplum Kuruluşu’na destek olup, kendi bağış koşusunu oluşturur.

Hedef belirlemek
Çevresinden toplayabileceğini düşündüğü bağış için bir hedef belirler. Hedef belirlemek koşucunun ve destekçinin motivasyonu için gerçekten çok önemli. Tabii ki belirlenen hedef koşucu için herhangi bir yükümlülük oluşturmaz. Çünkü toplanan her bağış bizim için çok değerli.

TOÇEV için hedef
Bir çocuğun bir aylık eğitim masrafı 100 TL X 12 ay ile yıl bazında 1.200 TL. yapıyor. Bu bilgi ışığında her katılımcı kendi hedefini belirleyebilmektedir.

Bağış çağrısı yapmak
Koşucumuz, TOÇEV tarafından hazırlanacak mektupları, kendi diliyle geliştirip, dahil olduğu mail gruplarından ve sosyal medya hesaplarından sosyal çevresine göndererek kendisini koşarken desteklemelerini ister. Mektubun altında vakfa ait hesap numaralarının yazıyor olması çok önemli.

Koşucu sertifikaları
Yardımseverlik Koşusu bittiğinde TOÇEV, koşucularına teşekkür sertifikalarını verir.

Bağışçı sertifikaları
TOÇEV, koşucularına bir link vererek, linkte yer alan sertifikaları kendi bağışçılarına göndermesini istiyor. Her koşucunun kendi bağışçısına sertika göndermesi aralarındaki bağı güçlü kılmak adına çok önemli. Diğer taraftan bağış yapan herkes hem motive olur hem de bağışının doğru yere ulaştığının bilgisini almış olur.

Bağışlarınızla, Çocuklarımıza vereceğimiz desteğin detayları
-Çocuklarımızın okul, sağlık, gıda ve giyim gibi temel ihtiyaçlarını karşılıyoruz
-Ruhsal ve fiziksel gelişimlerini tamamlamış bireyler olarak yetişebilmeleri için psikologlarımız eşliğinde rutin ev ziyaretlerini gerçekleştiriyoruz
-Yol parası, yurt, dershane gibi masraflarını karşılıyoruz
-Geleneksel TOÇEV aktivitelerini düzenliyor (Piknik, yılbaşı partisi, iftar yemeği) çocuklarımızın temel ihtiyaçlarını karşılıyoruz.
-Tarihi yerleri tanıtıyor, sinema ve tiyatro ile tanıştırıyor, güncel sergileri gezdiriyor ve atölye çalışmaları düzenliyoruz.
-Meslek tanıtımları yapıyor, alanında başarılı isimlerle bir araya gelmelerini sağlıyoruz
-Spor kulüplerini ziyaret ediyor, çocuklarımızı yetenekleri doğrultusunda spor aktivitelerine yönlendiriyoruz
-İlgi alanları doğrultusunda hobi kursları oluşturuyoruz
-Karne hediyesi olarak, çocuklarımızın yıl sonu ortalamalarını değerlendirerek, yaş gruplarına göre seyahat programları yapıyoruz
-Psikodrama çalışmaları gerçekleştiriyor, sosyal gelişimlerini destekliyoruz
-İhtiyacı olan çocuklarımızın uzman psikologlarla bire bir görüşmelerini sağlıyoruz.
-Detaylı bilgi için ÇOCUKLARIMIZ bölümümüzü inceleyebilirsiniz.

Mutlu son
Bir yılın sonunda TOÇEV, sizin bağışlarınızla çocuklar için gerçekleştirdiği çalışmaları sizlere raporluyor.

Yardımseverlik koşusu ile hem TOÇEV çocuklarının eğitim ihtiyaçları için kaynak oluşturmuş, hem de sosyal çevrenizde TOÇEV’ in çalışmaları ile ilgili farkındalık sağlamış oluyorsunuz. Bu manevi haz ve huzur da hiçbir şeye değişilmez.