2018, MARMARİS

Çocuklarımız Marmaris Yaz Kampındaydı

Her sene olduğu gibi bu yaz da, Yaz Kampı Gönüllülerimizin desteğiyle, öğrencilerimizle yaz kamplarına katılmaya devam ediyoruz. Bu sene ilk kampımızı 14-21 Temmuz tarihlerinde Mardin ve Adıyaman’daki öğrencilerimizin katılımıyla Kids for Freedom’da gerçekleştirdik.
Öğrencilerimiz, bir hafta boyunca Marmaris-Göcek-Fethiye koylarını gezerek; tatilin, denizin, doğanın ve arkadaşlığın tadını çıkardı. Atölye çalışmaları ve interaktif oyun saatleri ile de kendilerini geliştirme imkanı buldu.

KIDS FOR FREEDOM NEDİR?

K4F, yoksul ve problemli ailelerin ve yetimhanelerin çocuklarını, zor yaşam koşullarındaki çocukları, Akdeniz'in güzel Türk sahillerinde bir hafta boyunca birlikte yelken yapmaya davet ediyor. Yaklaşık 15 yelkenli yatımızdan oluşan filomuz denize açılarak bir koydan diğer koya, her gün farklı yerlerde çapa bırakıyor. Kıyıda çocuklar için farklı etkinlikler sunuyoruz: Birlikte spor yapıyoruz, değişik sanatları ve el sanatlarını deniyoruz, birlikte eğleniyoruz ve kapanış konserini hazırlıyoruz. Yelkenciliğin temellerini öğrenmenin yanı sıra çocukların, görevliler ve kaptanlarla her teknede bir hafta içinde birer ekip haline gelişini görmek çok güzel. Sonunda tüm katılımcılar, bir büyük takım olarak birleşiyor.

Dünya çapında çocuklar için yelkencilik projesi Kids For Freedom geleneksel olarak her yıl Temmuz’un son haftası Marmaris’te gerçekleşiyor. Dünyanın her yerinden, sosyal açıdan dezavantajlı çocuklar, maddi açıdan dezavantajlı ailelerden ya da yetimhanelerden gelen çocuklar, Türkiye’nin güzel güney kıyı şeridinde maceracı bir yelkencilik haftası için bir araya toplanıyorlar.

Etkinlik tüm çocuklar için ücretsiz olup, sponsorların desteği ve organizasyonda yer alan kaptanların, çocuk liderlerinin ve öğretmenlerin gönüllü çalışmalarıyla gerçekleştirilmektedir.

13 yıl boyunca K4F projesi; Almanya, Avusturya, Romanya, Macaristan, Hırvatistan, Slovakya, Ürdün, Lübnan, Polonya, Rusya ve tabii ki Türkiye’den, sosyal açıdan dezavantajlı olan çocuklara ulaşmaktadır.

Proje; günlük hayatlarında çok fazla imkan bulamayan çocuklara harika bir yelkencilik tatili şansı vermek isteyen, Anka Yatçılık sahibi Bernhard Blaha tarafından, 2003 yılında başlatılmıştır.