2016, TÜM İLLER

Özgürüm

2014-2015 yılları arasında Sivil Toplum Dilaloğu, III Siyasi Kriterler Hibe Fonu tarafından desteklenen Özgürlüğüm Projemizi başarıyla tamamladık. 2016-2017 yıllarında da Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yürütülen Sivil Toplum Diyaloğu IV Siyasi Kriterler Hibe Fonu desteğiyle “Özgürüm” projemizi Adalet Bakanlığı ve WIF (Worldview Impact Foundation) ile birlikte hayata geçirdik. Projemizde cezaevinde anneleriyle birlikte kalan 0-6 yaş arası çocuklarımıza, annelerine ve infaz koruma memurlarına destek oluyoruz.


Projemiz kapsamında, cezaevinde anneleriyle birlikte kalan 0-6 yaş grubu çocuklarımızın yüksek yararını gözeterek fırsat eşitliği sağlamaya çalışıyoruz. Çocuklarımızın okula hazırlığına, psikolojik açıdan güçlenmelerine ve gelişim alanlarına yönelik yapılandırılmış çalışmalarla dış dünyaya uyum sağlamalarını destekliyoruz. Ayrıca çocuklarımızın gelişim takibini psikolojik envanterlerle sağlıyoruz.

Annelerin çocuklarına yönelik farkındalıklarını arttırmak ana hedeflerimizden biri. İlk karşılaştığımızda projemizi oldukça “farklı” bulan anneler, konuları işledikçe, öğrendikleriyle birlikte asıl farklılığın kendilerinde başladığını fark ettiler. Yaptığımız çalışmalarda kendilerini cesurca ifade etmeyi, duygularını söylemenin zayıflık olmadığını, çocuğu ile birlikte oyunlar oynamanın saçma/ayıp olmadığını aksine onların gelişimine katkıda bulunduğunu öğrenmeye devam ediyorlar. Her ay düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz ziyaretler sayesinde, çalışmalarımız tekrar bir araya geleceğimizi bilmenin yarattığı güven ilişkisi ile ilerliyor.

Cezaevinde kalan çocuklar için doğru rol model olabilecek infaz koruma memurları ile stresle baş edebilme, mesleki motivasyon ve iletişim konularında çalışmalar yapıyoruz. İhtiyaç analizi yapılarak, kendilerine özel olarak hazırlanan çalışmalarımız, diğer projelerden farklı yaklaşımıyla, oldukça dikkat çekti. Psikodramatik oyunlarla kurgulanan çalışmalarımız, kurum içi iletişimi, duygularını ifade etme yöntemlerini, mahkum psikolojisini anlamayı, kriz çözme becerisini destekliyor. Böylelikle hep birlikte olaylara yeni açılardan bakmayı deneyimliyor, kendimizde geliştirmemiz gereken özelliklerimize dair farkındalık kazanıyoruz. Her ay düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerimiz sayesinde kurulan dostluklarımız da geleceğe karşı olan umudumuz gibi artarak devam ediyor.Toplam 15 ay sürecek projede, Adalet Bakanlığı tarafından belirlenen ceza infaz kurumları;

-Bursa Yenişehir Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu
-Balıkesir Burhaniye L Tipi Kadın Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu
-Balıkesir Kepsut L Tipi Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu
-Denizli D Tipi Kapalı Kadın Ceza İnfaz Kurumu
-Denizli Bozkurt Kadın Açık Ceza İnfaz Kurumu Ceza İnfaz Kurumu
-Antalya L Tipi Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu
-İstanbul Bakırköy Kapalı Ceza İnfaz Kurumu