İstanbul Mart 2020

Geçirdiğimiz Zorlu Günlerde Neler Yapmamız Gerekir?

Yaşamış olduğumuz bu süreci çocuklarımızın en hafif şekilde atlatmasını sağlamak için aileler olarak ilk görev size düşmektedir.
-Aniden gelen ve hepimizin günlük rutinlerini değiştiren “sosyal mesafelendirme” kavramını çocuklarımıza anlayacakları şekilde anlatmak çok önemlidir. Her gün gittikleri okula neden gitmedikleri, neden arkadaşlarını göremedikleri ve neden evde kalmaları gerektikleri konusunda onları bilgilendirmemiz gerekir.
-İlk olarak kendi kaygılarınızı çocuğunuza yansıtmaktan ve kaygılı davranışlarınızı onun yanında sergilemekten kaçınmanız gerekmektedir.
-Televizyonda ve sosyal medyada salgın ile ilgili çocukların öğrenmesi gerektiğinden çok fazla bilgi bulunmaktadır. Çocuğunuzu bu haberlerden uzak tutmak, onun bu konu hakkında öğrenmek istediği her şeyi size sorabileceğini söylemelisiniz.
-Çocuğunuza yaşamakta olduğumuz süreci gelişim dönemine uygun bir şekilde anlatmalısınız. Örneğin; insanların zaman zaman hasta olduğunu biliyorsun değil mi? Bazen sen de hasta oluyorsun hatta. Bu kez dünyadaki tüm insanlar aynı anda hastalanıyor gibi görünüyor ancak herkes hastalanmak zorunda değil. Birlikte neler yapabileceğimizi öğrenmek ister misin? Şeklinde bir giriş yaparak almamız gereken önlemleri çocuğunuza anlatabilirsiniz.
-Çocuğunuza neden ellerini yıkaması gerektiğini anlatıp, el yıkama rutinini bir oyuna çevirebilirsiniz. Birlikte şarkı söyleyerek ya da birkaç bilmece sorarak bu süreci keyifle hale getirebilirsiniz.
-evde geçireceğiniz bu süreci bir tatil olarak görmeyip, çocuğunuzun gelişim sürecine devam etmesini desteklemeniz gerekmektedir. Bütün gün oyun oynamak ya da derslerinden geri kalacağını düşünerek bütün gün ders çalışmasını istemek doğru bir tutum olmayacaktır. Birlikte bir planlama yaparak oyun ve çalışma saatleri belirlemeniz süreci verimli geçirmenizi sağlayacaktır.
Böylece çocuğunuzun bu süreci sizinle daha güçlü bir iletişim kurarak geçirmesini sağlayabilirsiniz.