İSTANBUL MART 2019

Sempozyumumuzda Risk Altındaki Çocukları KonuştukTOÇEV olarak “Çocuk Hakları Perspektifinden Türkiye’deki Risk Altındaki Çocuklar Sempozyumu” ile yine hayati bir sorunu gündeme taşıdık. Özellikle çalışan, istismara uğrayan, suça sürüklenen, eğitim dışı kalan çocuklar gibi konularda dünya çapında önemli isimlerin katıldığı sempozyumumuzu 18 Mart 2019 Pazartesi günü iki oturum halinde gerçekleştirdik.

Sivil Düşün’ün desteği ile Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleştirdiğimiz sempozyum, Yönetim Kurulu Başkanımız Ebru Uygun’un açılış konuşmasıyla başladı. Uygun, 25 yıl boyunca çocukların eğitim görmesi adına yaptığımız çalışmaları katılımcılar ile paylaştı.Ebru Uygun’un konuşmasının ardından özellikle çocuk istismarı konusundaki çalışmalarıyla dünyaca tanınan ve bir dönem Adli Tıp Kurumu Başkanlığı görevini de yürütmüş olan Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oğuz Polat kürsüde yerini aldı. Çocuk hakları konusundaki çalışmaları ve kitaplarıyla dünya çapında tanınan bir diğer akademisyen Dublin City Üniversitesi Öğretim Üyesi Rosaleen McElvaney ise, sorunu Batı dünyasının gözünden değerlendirirken, küresel perspektifte çocuklarla ilgili yaptıkları çalışmaları ve konuyla ilgili görüşlerini aktardı.

Sempozyumun öğleden sonraki bölümü ISS Türkiye Grup İnsan ve Kültür Genel Müdür Yardımcısı Bahar Tura ile Akçansa Kurumsal İletişim Müdürü Banu Üçer’in “İyi Örnekler Söyleşisi” ile başladı.Sempozyumun ilk paneli, Prof. Dr. Oğuz Polat yönetiminde “Çocuk Hakları Perspektifinden Çalışan Çocuklar” başlığında gerçekleşti. Panele Kadir Has Üniversite Psikoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Aslı Çarkoğlu, ILO Kıdemli Program Yöneticisi Ceren Ababay Tosyalı, MEF Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Güçlü Akyürek ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyal Hizmetler Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynep Şimşek panelist olarak katıldı.

“Risk Altındaki Çocuklar” başlıklı günün ikinci paneli de yine Prof. Dr. Oğuz Polat tarafından yönetildi. Bu bölümün panelistleri ise Pedagog-Gazeteci Yusuf Ahmet Kulca, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Kar, Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fulya Eroğlu, ÇATED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Konuk, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri G.M. Eğitim ve İyileştirme Daire Başkanlığı Çocuk Eğitim ve İyileştirme Şube Müdürü Elçin Çakar Terzioğlu oldu.19 Mart’ta da Çalıştayımızı Gerçekleştirdik

Çocuk Hakları Perspektifinden Türkiye’deki Risk Altındaki Çocuklar Sempozyumu, 19 Mart Salı günü Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleşen çalıştay programı ile ikinci devam etti. Akademisyenler, kamu kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve çeşitli uluslararası kurumlardan alanında uzman kişilerin katıldığı çalıştayda çözüm önerilerini içeren bir rapor hazırlandı. Bu rapor 27 Nisan tarihinde, öğrencilerimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamasında açıklanacak.