“Özgürüm” Projemizin Basın Toplantısını Gerçekleştirdik

Ceza infaz kurumunda kalan 0-6 yaş çocuk ve anneleri için  Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen Sivil Toplum Diyaloğu Programı kapsamında Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ve WIF (Worldview Impact Foundation) iş birliğiyle hayata geçirdiğimiz “Özgürüm” projemizin sonuçlarını Renaissance İstanbul Polat Bosphorus Otel Gayrettepe’de düzenlediğimiz bir basın toplantısıyla açıkladık.

Ceza infaz kurumlarında anneleriyle birlikte yaşayan 0-6 yaş çocukların temel ihtiyaçlarının karşılanması, enerjilerini doğru kullanabilecekleri oyun alanlarının geliştirilmesi ve annelerin çocuklarıyla olan diyaloglarının ve davranış biçimlerinin güçlendirilmesi amaçlı “Özgürüm” projemizin saha çalışmaları 10 ay sürdü.

Bir buçuk yıldır devam eden “Özgürüm” projemizi bu sene Bursa Yenişehir Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu,  Burhaniye T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu, Balıkesir  L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, Denizli D Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, Denizli Bozkurt Kadın Açık Ceza İnfaz Kurumu, Antalya L Tipi  Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, İstanbul Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda gerçekleştirdik. Proje kapsamında yedi ceza infaz kurumu her ay düzenli olarak ziyaret ederek ceza infaz kurumunda çocuğu ile birlikte kalan anneler ve ceza infaz kurumunda çalışma hayatına devam eden infaz ve koruma memurları ile eğitim çalışmaları gerçekleştirdik.

Proje kapsamında 10 ayda 1020 anne, 810 çocuk, 500 infaz ve koruma memuru eğitim aldı. Toplamda 20 bin 180 kilometre yol kat edildi.

Yönetim Kurulu Başkanımız Ebru UYGUN basın toplantısında yaptığı konuşmada, ekip olarak çok heyecanlı olunduğunu ve gerçekten faydalı olduğuna inanılan bir proje gerçekleştirdiklerini belirterek “Türkiye’de eğitimle ilgili önemli projelere imza attığımız 22 yılı geride bıraktık. 23. yılımızda devam eden çalışmalarımıza ek olarak beş yıldır hayalini kurduğumuz ve ön keşiflerini yaptığımız ‘Özgürüm” projesini, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün desteği ve Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen Sivil Toplum Diyaloğu programı kapsamında aldığımız hibe ile gerçekleştirdik” dedi.