Bennu Gerede'nin Objektifinden İyi Beslenmek İyi Gelecek Çocukları

Sana ve TOÇEV tarafından, MEB Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’nın desteğiyle hayata geçirilen ve ülkemizde yeterli ve dengeli beslenemeyen 5 milyonu aşkın çocuğa ulaşmayı hedefleyen ‘İyi Beslenmek, İyi Gelecek’ projesi, birinci yılını çok özel bir sergiyle kutladı.
2010 yılı boyunca yüzlerce çocuğun hayatında küçük dokunuşlarla büyük farklar yaratan ‘İyi Beslenmek, İyi Gelecek’ sosyal sorumluluk projesi, ünlü fotoğraf sanatçısı Bennu Gerede’nin objektifinden çok özel karelerle bir sergiye dönüştü.

Sinop’un Durağan ilçesinde ulaşılan çocukların ve ailelerinin fotoğraflarından oluşan serginin açılışı, 27 Ocak Perşembe günü İstinyePark’ta yapıldı.Proje elçisi Hülya Koçyiğit ve fotoğraf sanatçısı Bennu Gerede’nin yanı sıra projeye gönüllü olarak destek veren Gülay Kamaz, Nalan Salur, Emek Külür, Ece Kıral gibi cemiyet dünyasının ünlü isimleri, ‘İyi Beslenmek İyi Gelecek’in başarısını birlikte kutladı.

Sana Ürün Müdürü Işıl Bayraktar, sergi açılışıyla ilgili olarak şunları söyledi; “Ülkemizdeki çocuklara daha iyi bir gelecek yaratmak için TOÇEV ve MEB Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı ile birlikte başlattığımız ‘İyi Beslenmek, İyi Gelecek’ projemizin birinci yılını kutluyoruz. İlk olarak Sinop’ta hayata geçirdiğimiz projeyle bir yıl boyunca her ay gıda paketleri gönderdiğimiz, gelişimlerini anketlerle takip ettiğimiz, okul başarılarını gözlemlediğimiz toplam 500 çocuğumuzun hayatında büyük bir fark yaratmayı başardığımızı düşünüyoruz.”

İyi Beslenmek İyi Gelecek, 2011’de Gümüşhaneli çocuklarla…
TOÇEV Genel Müdürü Bade Takazoğlu da projenin 2011’de Gümüşhane’den devam edeceğini açıkladı ve “Umuyoruz ki, gönüllülerin yapacağı katkılarla bu yıl çok daha fazla çocuğumuza ulaşacağız. Yeterli ve dengeli beslenme konusunda annelerin bilgi eksiklerini giderebilmek adına düzenlediğimiz İyi Beslenmek İyi Gelecek Panelleri’ne de bu yıl farklı illerde devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Bennu Gerede’nin çektiği fotoğrafların kendisini çok etkilediğini ve Sinop’taki anılarının canlandığını belirten Hülya Koçyiğit ise sözlerine şöyle devam etti: “Geçen yıl Mayıs ayında Sinop’ta yaptığımız aile ziyaretlerinde, gönderilen gıda paketlerinin gerçekten doğru insanlara gittiğini görmekten dolayı çok mutlu oldum. Çocukların kahvaltı alışkanlığı kazandığını annelerden duymak, boylarının uzadığını, kilolarının arttığını ve hatta okulda başarılarının yükseldiğini görmek müthiş bir duygu… Daha çok çocuğumuza ulaşmak için projemize katkı sağlayabilecek herkesi destek olmaya davet ediyorum.”

‘İyi Beslenmek, İyi Gelecek’ projesinin kendisini çok etkilediğini ve gönülden desteklediği bir proje olduğunu belirten Bennu Gerede ise şöyle konuştu: “Sinop’un Durağan ilçesindeki çekimlerde gördüğüm tablo beni çok etkiledi. Tüm olumsuz koşullara ve maddi yetersizliklere rağmen okumayı gerçekten isteyen çocuklara projenin yaşattığı mutluluğu ve yaşamlarına katkısını bizzat gözlemleme fırsatım oldu. Çocuklarımızı ve yaşadıkları hayatı müdahale etmeden, olduğu gibi yansıtmaya gayret ettim.”

Proje hakkında detaylı bilgi almak ve projeye destek olmak isteyenler için hazırlanan web sitesinewww.iyibeslenmekiyigelecek.org adresinden ulaşabilirsiniz.

http://arsiv.gazeteport.com.tr/NEWS/GP_116766
*OECD: Bebekler-Babalar: OECD Ülkelerinde İş ve Aile Hayatı Araştırması, 2007
http://www.unicef.org/turkey/sy23/_cp64.html
*TUİK, Yoksulluk ve Hane Geliri Araştırması, 2007